czwartek, 22 grudnia 2016

Gwiazdki na szydełku

Gwiazdka - ozdoba choinkowa - innego rodzaju. Wykonałam ją resztki wełnianej włóczki w kolorze ecru szydełkiem 2,5 mm wg dwóch różnych wzorów. Gwiazdka wg tego wzoru jest mała, dlatego można użyć większego szydełka - wyjdzie równie ładna :)

WZÓR 1

1. Na początku tworzymy magiczną pętlę (jak robić: TUTAJ )
2. Wykonujemy na szydełku 3 oczka łańcuszka (które będą naszym pierwszym słupkiem)
3. W środek pętli wykonujemy 9 słupków (razem z trzema oczkami łańcuszka będzie ich 10)
4. Zakańczamy pierwsze okrążenie oczkiem ścisłym w trzecie oczko z pierwszego "słupka"
5. Zaczynamy drugie okrążenie. Wykonujemy 1 oczko i 1 półsłupek w to samo oczko z poprzedniego rzędu
6.  *słupek podwójny, słupek, oczko łańcuszka, podwójny słupek, słupek* w drugie oczko z poprzedniego okrążenia
7. *półsłupek* w trzecie oczko z poprzedniego okrążenia
8. Punkty 6 i 7 powtarzamy naprzemiennie (w sumie 5 razy) nie licząc zrobionego już pierwszego słupka w tym okrążeniu, który jest jednocześnie ostatnim słupkiem
9. Zakańczamy oczkiem ścisłym i chowamy nitkę

WZÓR 2

1. Magiczna pętla
2. Wykonujemy na szydełku 3 oczka łańcuszka (które będą naszym pierwszym słupkiem)
3. Robimy jeszcze jedno oczko łańcuszka
4. *3 słupki, 1 oczko łańcuszka* w środek pętli w sumie 5 razy (razem mamy 18 słupków i 6 oczek łańcuszka w pierwszym okrążeniu
5. Zakańczamy pierwsze okrążenie oczkiem ścisłym w trzecie oczko z pierwszego "słupka"
6. Przechodzimy oczkiem ścisłym w przestrzeń pod pierwszym oczkiem łańcuszka z poprzedniego rzędu (pomiędzy słupkami) i wykonujemy 3 oczka łańcuszka, które będą naszym pierwszym słupkiem drugiego rzędu. Wykonujemy jeszcze dwa słupki w to samo miejsce. Dalej wykonujemy jedno oczko łańcuszka i 3 słupki w to samo miejsce. Powtarzamy tę czynność jeszcze 5 razy w każdą przestrzeń pomiędzy słupkami z poprzedniego rzędu, czyli *3 słupki, 1 oczko łańcuszka, 3 słupki*. Zakańczamy okrążenie oczkiem ścisłym w trzecie oczko z pierwszego "słupka"
7. Trzecie okrążenie jest podobne do drugiego. Przechodzimy oczkiem ścisłym w przestrzeń pomiędzy słupkami (tam, gdzie wykonywaliśmy oczko łańcuszka w poprzednim okrążeniu) Dalej wykonujemy: *3 słupki, 3 oczka łańcuszka, 3 słupki* w to samo miejsce. Pózniej wykonujemy półsłupek po trzech kolejnych słupkach z poprzedniego rzędu. Te dwie czynności powtarzamy 5 razy.
8. Zakańczamy oczkiem ścisłym i chowamy nitkę

Dwa lub trzy proste okrążenia i otrzymujemy piękną gwiazdkę. Wygląda ona jak kwiatek, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ po usztywnieniu (sposób na usztywnienie przy pomocy kisielu opisałam TUTAJ - u dołu strony) i mocnym naciągnięciu otrzymamy pięcioramienną gwiazdkę.

Do gwiazdki można doszyć nitkę, sznurek, wstążki, guziki - wedle uznania.

Poniżej prezentuję moje prace:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz